FOBİLER

Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız ve adeta dile pelesenk olan depresyon kavramı aslında psikolojik bir hastalıktır. Farklı şiddetle yaşanmakla beraber tedavi edilmesi gereken bir ruh sağlığı bozulmasıdır. Depresyon tanımı, süreklilik arz eden ve üzüntü ile kendini gösteren bir duygu durum bozukluğudur.

Günlük akışta zorlanma ile başlayan ve giderek hayatın anlamsız ve yaşanmaz bir yer olduğu algısına giden derin üzüntü içeren duygu ve düşünce varlığı, bireylerde sadece psikolojik değil fiziksel olarakta gözlemlenebilir. Günlük ifade dilinde, yaşanılan anlık üzüntüler, içinden çıkalamayacağı düşünülen durumlar ya da keyif almama durumları için kullanılan depresyon kavramı, içeriğinde çok daha majör depresif bozukluk öğesi bulundurur. Depresyon tıbbi bir durumdur ve tedavi edilebilir.

Fobi Belirtileri Nelerdir?

Korku duygusu başlı başına insan bedeni üzerinde fiziksel be biyolojik değişim yaratma gücüne sahiptir. Fobiler için en bilinen belirtiler; çarpıntı, titreme, özellikle yüz bölgesinde kızarma, kaşıntı, yutma güçlüğü yaşama, görüşte bulanıklık, nefes almada zorlanma, ağız kuruluğu, mide bulantısı şeklindedir.

Ani tansiyon düşmesi, bilinç kaygı, şok geçirme, bayılma gibi kriz belirtileri de fobiler noktasında gelişiminden sonra gözlenir. Özellikle kriz belirtisi gösteren fobi ataklarına ilk müdahale önemlidir. Fobi belirtisi gösteren kişilerin psikolog desteği almaları, günlük hayatlarında rahatlama sağlayacağı gibi ileri dönem psikolojik sorunlarında önüne geçecektir.

Fobi Çeşitleri

Fobiler hakkında en çok bilinenler, en ilginç olanlar, en sık rastlananlar gibi başlıklar altında sınıflandırma yapmak mümkün. Günümüz koşullarının yeni fobi getirileri olduğu da kaçınılmaz. Kaplı alan, yükseklik, hayvan korkuları gibi en bilindik hatta sıradan görülebilecek fobiler, köpükten, güneşten, öpülmekten, sayılardan ve delikli cisimlerden korkma gibi farklı fobiler vardır. Teknolojiden korkma, teknofobi çağımızda eni yeni görülen fobilerden biridir. 

Fobiler küçük yaşta ya da ileri yaşlarda çıkabilir. Bireyin kendi kendine ürettiği inanışlardan ileri gelebileceği gibi toplumsal öğretiler, ailevi inanışlar, din gibi keskin çizgiler ile tanımlanmış ideolojilerin sonucu olarak da çeşitli fobiler gelişebilir. Bebeklikte en sık rastlanan yıkanma fobisi ileri yaşlarda geçebileceği gibi farklı fobi edinimleri de mümkün olabilir. Fobi kökeni olan korku duygusunun kaynağına ek olarak kendine güven, bakış açısı değişimi çalışmaları yapılabilir.

Fobi Tedavisi

İnsanların fobi gibi günlük hayatlarında normalleştirdikleri birçok psikolojik durumu hastalık olarak görmemesi ya da kabul etmemesinden kaynaklı tedavi süreci başlatılamayabilir. Fobiler, korku duygusunun bir yansımasıdır ve duygu durum bozukları tedavi edilmesi gereken psikolojik durumlardır. Akra Psikoloji olarak, terapi ya da ilaç destekleri ile danışanlarımıza fobileri konusunda destek veriyoruz.

Fobi kaynaklı başvuran ancak korkuları ile yüzleşerek başa çıkma becerisi geliştirme, temel inanış değişimini yapabilme gibi bilişsel ve davranışlar süreçlerin olumlu yapılandırılmaları sağlanır. Fobiler, önemsenmeseler de tedavi edilmesi gereken psikolojik olgulardır. Telkinler, fobiler için bireysel olarak da kullanılabilecek metotlardır ve doğru telkinler hakkında danışmandan destek alınmalıdır.

HIZLI RANDEVU